Mycket färre dör i hjärtinfarkt

Antalet som dör i akut hjärtinfarkt har under det senaste decenniet minskat med 36 procent i Sverige.

3 apr 2013, kl 10:20
0

Annons

Men även om minskningen varit kraftig är hjärtinfarkt fortfarande den enskilt vanligaste dödsorsaken i Sverige.

Sammanställningen, som tagits fram av Hjärt-Lungfonden visar att det 2002 dog 13 000 personer i akut hjärtinfarkt för att 2011 ha minskat till 8 500 personer. I Värmland har de akuta dödsfallen minskat med drygt 50 procent sedan 2002, bäst i landet. Sämst har Norrbotten lyckats, med en minskning med 20 procent.

Propplösande behandling i ambulansen, blodfettssänkande statiner och ballongsprängning är några förklaringar till minskningen av dödsfallen, enligt Hjärt-Lungfonden.

Om minskad rökning, bättre mat och motion minskat antalet infarkter framgår inte av sammanställningen.

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng