Norge återinför recept för laxermedel

Det norska Läkemedelsverket har beslutat att återinföra recept för stora förpackningar tarmstimulerande medel.

24 nov 2010, kl 12:42
0

Annons

Stora förpackningar med laxermedel som till exempel Dulcolax och Pursennid ska inte längre få säljas receptfritt i Norge. Skälet är rapporter om att medlet används felaktigt som till exempel bantningsmedel.

En långvarig felanvändning kan leda till tillvänjning och nedsatt naturlig tarmfunktion varnar Legemiddelverket. I Sverige finns liknande restriktioner och av samma skäl sedan sommaren 2009.

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng