Annons

Nye Astrachefen började som konsulent

Astrazenecas nye vd efter Sir Tom McKillop blev ingen svensk. Istället tillträder den 51-årige amerikanen och nuvarande USA-chefen David Brennan som koncernchef i januari.

16 sep 2005, kl 11:45
0

Annons

Han har en mångårig karriär bakom sig inom läkemedelsindustrin och började som läkemedelskonsulent på Merck 1975.

Under hösten ska han arbeta vid sidan av Tom McKillop och ledningsgruppen för att, som han uttryckte det vid en telefonkonferens nyligen, ?lära och få en överblick?.

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng