MS-läkemedel kan ge leverskador

Ett antal fall av leverskador kopplas till MS-läkemedlet
Tysabri. Europeiska läkemedelsverket uppmanar nu läkare att vara uppmärksamma
på problemet, och kräver att en varning i skrivs in i produktresumén.

25 mar 2008, kl 11:00
0

Hittills har det europeiska läkemedelsverket, EMEA, fått in
29 rapporter om leverskador hos patienter som behandlats med Tysabri
(natalizumab). Av dessa anses två tredjedelar vara allvarliga. Symptomen har
bland annat varit gul hud, inflammation i levern och förhöjda värden av enzymer
från levern.

EMEA:s rådgivande kommitté, CHMP, diskuterade fallen på sitt
marsmöte och beslutade att risken för leverskada ska finnas med i produktresumén
i fortsättningen. EMEA uppmanar också både läkare och patienter att vara
uppmärksamma på symtom på leverskada. Enligt ett pressmeddelande från EMEA
finns det flera fall där patienter fått leverskador bara efter en behandling
med Tysabri, symtomen har sedan försvunnit när patienten slutat med
behandlingen, och återkommit när behandlingen började igen. EMEA ska samtidigt fortsätta att följa upp
säkerheten för Tysabri.

Tysabri används för att behandla MS hos patienter där
betainterferon inte hjälper eller där sjukdomsförloppet är särskilt aggressivt.
   

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng