Merck expanderar inom bioläkemedel

Läkemedelsbolaget Merck har ingått ett avtal om att förvärva Avecia Biologics. Genom detta vill företaget stärka sin roll inom biologiska läkemedel.

22 dec 2009, kl 12:31
0

Annons

Läkemedelsbolaget Merck meddelade i förra veckan att de har ingått ett definitivt avtal om att förvärva Aveciagruppens verksamhetsområde Biologics. Affären är en del i Merck:s strategi att utveckla och förstärka området biologiska läkemedel.

Inga detaljer eller summor om affären är kända än men enligt Pharmatimes kommer förvärvet att innebära att Merck får tillgång till Avecia:s utvecklingsenheter och produktionsenheter i brittiska Billingham.

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng