Impotensläkemedel ökar risken för synskador

En amerikansk studie visar att impotensläkemedel som Viagra och Cialis kan öka risken för ögonskador hos män med hjärtkärlsjukdom eller högt blodtryck.

17 jan 2006, kl 12:56
0

I en liten studie har forskare vid universitetet i Alabama, USA, kommit fram till att män som haft en hjärtinfarkt hade tio gånger högre risk att drabbas av nervskador i ögonen om de hade använt impotensläkemedlen sildenafil (Viagra) eller tadalafil (Cialis).

Tillståndet NAION, icke-inflammatorisk främre optikusinfarkt, är den vanligaste orsaken till akut nervskada i ögonen hos personer över 50 år och kan ge permanent förlust av synen på ett eller båda ögonen.

I december 2005 varnade svenska läkare för tillståndet efter en genomgång av biverkningsregistret. Den visade att fler män än man tidigare trott får allvarliga problem med synen. Läkemedelsverket beslutade redan i somras att tillverkarna ska ge information om risk för mindre allvarliga tillfälliga synbortfall som varit kända länge.

Forskarna i den amerikanska studien intervjuade 76 män, varav hälften hade NAION, och fann att män som hade haft en hjärtinfarkt hade tio gånger större risk att drabbas om de hade använt impotensläkemedel.

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng