Annons

Amerikanskt godkännande för två i ett

FDA har godkänt läkemedlet Saphris (asenapine) för behandling av vuxna med schizofreni och bipolär sjukdom. Det är första gången läkemedelsmyndigheten ger klartecken för båda indikationerna samtidigt.

18 aug 2009, kl 12:31
0

Annons

Den amerikanska myndighetens godkännande baseras på kliniska försök med 3 000 patienter och säkerhetsdata som involverar 4 500 personer.

Läkemedlets effekt
vid behandling av schizofreni har studerats i tre korta kliniska försök, i två av dessa visade medlet signifikant effekt jämfört med placebo. Läkemedlets effekt vid behandling av bipolär sjukdom har studerats i två kortare studier.
De vanligaste biverkningarna vid behandling för schizofreni var i försöken motorisk oro, trötthet och ökade oral känslighet.
Vid behandling för bipolär sjukdom var biverkningarna detsamma, samt viktökning.

Företaget Schering-Plough
har också ansökt om att få marknadsföra asenapine i Europa, då under namnet Sycrest.

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng