Annons

Pengar till äldreprojekt

Fem av elva ansökningar har beviljats pengar av Läkemedelsindustriföreningen för projekt med syfte att visa hur man kan få långsiktiga och bra effekter med läkemedelsgenomgångar.

13 maj 2009, kl 11:22
0

Annons

Det är landstinget i Dalarna som fått medel för att genomföra genomgångar för hemsjukvårdens patienter, Karlskoga lasarett, Nestor FoU-center i Handen som ska använda bidraget för genomgångar och nutritionsstatus i särskilt boende, företaget Qp medtech AB ska använda pengarna för målrelaterat kvalitetsarbete med IT-stöd och företaget Pharmademic AB ska sprida den modell som landstinget Halland använder för läkemedelsgenomgångar till andra delar av Sverige.

Av de fyra miljoner
som Lif avsatt för projektet för bättre läkemedelsanvändning hos äldre har nu 2,6 miljoner beviljats.
Projektet som beslutades hösten 2008 är ett samarbete mellan Sveriges Farmacevtförbund och läkemedelsbranschen.

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng