Annons

Lättare hitta information från APL

Med den nya databasen Aida ska det bli enklare för apotek och sjukvård att hitta information om läkemedel från APL.

3 okt 2012, kl 13:28
0

Annons

Databasen som går under namnet Aida, innehåller information om de extempore- och lagerberedningar och individanpassade läkemedel som APL har. Databasen är avsedd för apoteks- och vårdpersonal som med inloggning ska kunna få tillgång till informationen.

Syftet med databasen är enligt APL:s marknads- och affärsutvecklingschef Michael Brobjer att göra informationen om företagets produkter mer lättillgänglig. I Aida finns produktresuméer, produktmonografier, preparatförteckningar och skyddsinformationsblad samlade.
 

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng