Anställda inom den offentliga hälso- och sjukvården kan tala med media om oegentligheter och brister utan att riskera att arbetsgivaren försöker spåra vem som lämnat uppgifterna.
I takt med att alltmer av hälso- och sjukvården bedrivs i privat regi har en utredning föreslagit att all skattefinansierad verksamhet inom vård, skola och omsorg ska omfattas av meddelarskyddet. Med undantag för apoteksanställda.
– Vi tycker definitivt att det finns en logik i att apotekspersonal, utifrån ett patientsäkerhetsperspektiv bör omfattas av skyddet. Det är lika viktigt som det är för de som arbetar i vården. Vi ser ju apotek som en del i vården och då bör man ha samma förutsättningar och regler, menar jag.
Det är viktigt menar Thony Björk att apotekspersonal liksom annan vårdpersonal ska kunna vända sig till media utan att riskera efterforskningar.