Nästan 6000 analyser gjorde på prover från Sverige under 2013 utan att det gjordes några anmärkningar.
– Det är mycket glädjande, säger Ingrid Nordlander, statsinspektör på Livsmedelsverket, i ett pressmeddelande.
Ingrid Nordlander menar att företagarna följer lagarna för läkemedelsanvändning till livsmedelsproducerande djur och att hormoner inte används i tillväxtfrämjande syfte i Sverige.
Analyser gjordes också för tungmetaller och andra miljögifter och de flesta provsvaren visade nivåer långt under gränsvärdena. PCB och DDT-föreningar, liksom hexaklorbensen (HCB), som alla sedan länge är förbjudna, förekom i mätbara men mycket låga halter.
Av de 4000 sändningar med animaliska livsmedel som passerade den svenska gränskontrollen kontrollerades drygt två procent i enlighet med EUs regler för livsmedel. Inte heller i dessa analyser fanns otillåtna halter av läkemedel.



