Annons

Brilinta också i USA

Nu är Astrazenecas framtidshopp Brilinta också godkänt på den amerikanska marknaden

12 aug 2011, kl 12:00
0

Annons

 
Efter att FDA tagit del av ytterligare analyser är nu blodproppshämmaren ticagrelor godkänd också i USA. FDA tog det för Astrazeneca viktiga beslutet i slutet av juli. Läkemedlet som redan godkänts i Europa och sedan början av juni ingår i det svenska högkostnadsskyddet är en av företagets största framtidshopp.

Astrazeneca räknar med att den amerikanska marknaden kommer att stå för hälften av den framtida försäljningen. Ticagrelor som i Europa säljs under namnet Brilique och i USA med namnet Brilinta är nu godkänt i 38 länder och granskas för närvarande av ytterligare 45 länder.

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng