Apoteksföreningen får ny styrelseordförande
Anders Torell är ny styrelseordförande i Sveriges apoteksförening.

Apoteksföreningen får ny styrelseordförande

Anders Torell, till vardags vd för Kronans Apotek, tar över som styrelseordförande i Sveriges apoteksförening.

11 apr 2019, kl 11:53
0

Ordförandeskapet i branschorganisationen roterar mellan medlemmarna som består av de olika apoteksbolagen i Sverige.

När nu Anders Torell, vd för Kronans Apotek, tar över ordförandeposten efterträder han Tony Johansson, vd på Apoteksgruppen, som avslutar sitt uppdrag.

– Det är en spännande tid att gå in som ordförande för föreningen. Branschen står inför ett antal gemensamma utmaningar som vi i föreningen arbetar intensivt med. Det handlar till exempel om den nationella läkemedelslistan, läkemedelsutredningens förslag och kompetenskraven på apotek för att nämna några säger Anders Torell, i ett pressmeddelande.

Anders Torell har tidigare varit ledamot i styrelsen.

Sveriges apoteksförening leds av vd Johan Wallér.

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng