Preparat som innehåller semaglutid, som Ozempic, Wegovy och Rybelsus, används av allt fler. Under 2025 hämtade 260 677 personer i Sverige ut läkemedel med semaglutid, vilket är mer än dubbelt så många som två år tidigare.
Samtidigt har antalet anmälningar om misstänkta läkemedelsskador till Läkemedelsförsäkringen ökat. Under 2026 har hittills 33 anmälningar kommit in, jämfört med 13 under hela 2025.
– Merparten av dessa avser olika slags ögonbiverkningar, säger Anders Hultman, vd för Svenska Läkemedelsförsäkringen.
En av de allvarliga ögonsjukdomar som har kopplats till semaglutid är NAION, icke-arteritisk främre ischemisk optikusneuropati. Sjukdomen kan orsaka plötslig och bestående synnedsättning.
Men hur många svenska patienter som faktiskt har drabbats av NAION efter behandling med semaglutid är inte klarlagt, eftersom anmälningarna till Läkemedelsförsäkringen är svåra att sortera efter diagnos.
– Anmälningarna är ganska heterogena och anmälarna känner ju oftast inte till det specifika begreppet NAION. Det kan stå allt från ”blind på ett öga” till ”behöver starkare glasögon” och ”ser sämre”, säger Anders Hultman.
Det enda ärende som har godkänts gäller just ett fall av NAION förra året. Hittills har 29 anmälningar avböjts och 16 är fortfarande under utredning.
Betydligt fler avgjorda fall i Danmark
I Danmark finns betydligt fler avgjorda fall av misstänkt NAION efter behandling med semaglutid.
Den danska Patienterstatningen, som prövar krav på ersättning för patient- och läkemedelsskador, har i nuläget beviljat ersättning till 27 patienter, 23 personer har fått avslag och ytterligare 38 fall är under utredning.
Enligt Stefan Petersen, kommunikationskonsult vid Patienterstatningen, är det stora variationer mellan skadorna som anmäls. Vissa patienter har fått omfattande synfältsbortfall, andra har fått så små skador att de inte nått upp till gränsen för ersättning. Patienterstatningen beskriver bedömningarna som komplicerade.
– Det är en svår bedömning i de här fallen, eftersom nästan alla patienter som har anmält en skada redan har en ökad risk att utveckla NAION, säger Stefan Petersen.
Rune Brautaset, professor och avdelningschef vid Ögon och syn vid Karolinska institutet, beskriver NAION som en ovanlig sjukdom som uppstår genom en kombination av anatomisk sårbarhet i synnerven och olika kärlrelaterade riskfaktorer. Typiska riskfaktorer är högre ålder, diabetes, högt blodtryck, sömnapné och andra kärlsjukdomar. Även synnervens anatomi har betydelse.
– Det finns i dag ingen etablerad behandling som säkert kan återställa synförlusten efter NAION. Vissa patienter kan få en viss spontan förbättring under månaderna efter insjuknandet, men synnervsskadan är ofta bestående, säger han.
Läs också >> Semaglutid tog fyra av tio barn under obesitasgränsen
Fler anmälningar efter medierapportering
Sambandet mellan semaglutid och NAION har diskuterats sedan flera studier pekat mot en ökad förekomst bland personer som behandlas med läkemedlet.
Under 2025 granskade Europeiska läkemedelsmyndighetens säkerhetskommitté PRAC det samlade kunskapsläget. Slutsatsen blev att NAION är en mycket sällsynt biverkning av semaglutid.
EMA bedömer att biverkningen kan drabba färre än en person av 10 000 som behandlas med läkemedlet. Samtidigt pekar flera studier på ökad risk för NAION bland vuxna med typ 2-diabetes som behandlas med semaglutid, jämfört med personer som inte tar läkemedlet.
Stefan Petersen på danska Patienterstatningen berättar att en stor del av de danska anmälningarna kom in efter att medier rapporterat om EMA:s bedömning och om att det finns en möjlighet att få ersättning.
– Nu kommer anmälningarna in i en jämn takt, säger han.
Den som anser sig ha blivit skadad av ett läkemedel kan kostnadsfritt anmäla detta till Läkemedelsförsäkringen, där varje ärende bedöms individuellt.
– De medicinska rådgivare vi använder följer noga den svenska och internationella medicinska kunskapsutvecklingen när det gäller dessa numera mycket populära läkemedel, säger Anders Hultman.




