1128 ton läkemedel lämnas tillbaka

Förra året lämnade folk tillbaka 1128 ton läkemedel till Apoteket AB.
Mängden läkemedel som lämnas tillbaka ökar för varje år och nu vill
Läkemedelsverket förtydliga det ansvar som de nya apoteksföretagen har
för att ta emot läkemedel för kassation.

29 jan 2010, kl 11:38
0

Apoteket AB konstaterar att returen av läkemedel ökar år för år, och att det inte går att säga om det beror på en ökad miljömedvetenhet eller på att läkemedelsanvändningen ökar. Alla apotek har från och med i december förra året en skyldighet att ta emot läkemedelsavfall från allmänheten. De måste också informera sina kunder om möjligheten.

För att förtydliga vad det ansvaret innebär har Läkemedelsverket skickat ut ett förslag på nya föreskrifter på remiss. Framförallt föreslår myndigheten att de två uppgifterna, att dels informera och dels göra själva insamlandet, förs in i apotekens egenkontrollprogram.

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng