Två nya substanser narkotikaklassas

Regeringen har beslutat att etizolam och etylfenidat ska narkotikaklassas. Missbruket av substanserna har ökat under året.

13 dec 2012, kl 18:17
0

Annons

Eftersom missbruket av de två etizolam och etylfenidat ökat under 2012 har Läkemedelsverket och Statens Folkhälsoinstitut föreslagit för regeringen att de två substanserna ska klassas som narkotika.

Etylfenidat har ingen känd medicinsk användning. Etizolam har medicinsk användning i ett fåtal andra länder.

Från och med den 15 december krävs det tillstånd från Läkemedelsverket för att få föra in eller ut substanserna från Sverige. Det krävs även tillstånd för tillverkning och handel.

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng