Ny teknik rensar bort läkemedelsrester

I Linköping kommer man kunna rena bort 90 procent av läkemedelsresterna i avloppsvattnet.

15 apr 2015, kl 11:35
0

Annons

Till hösten påbörjas bygget av landets första storskaliga reningsanläggning för läkemedelsrester i avloppsvatten. Anläggningen som använder en teknik med ozon beräknas kunna rena bort mer är 90 procent av alla läkemedel som hamnat i avloppet.

De flesta läkemedelssubstanser som finns i vattnet är utsöndrade via urin och avföring och resterna är normalt svårnedbrytbara eftersom man har tillverkat läkemedlen för att vara resistenta mot till exempel syramiljön i magsäcken.

Tekniken fungerar mot hormoner, antibiotika, psykofarmaka och smärtstillande läkemedel. Dessutom ska resistenta bakterier renas bort.

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng