Annons
LIF: Risk för färre nya läkemedel till Sverige på grund av Trump
Pressbild Vita huset/Getty Images

LIF: Risk för färre nya läkemedel till Sverige på grund av Trump

USA:s nya läkemedelspolitik Most Favored Nations får stora konsekvenser för Europa och patienters tillgång till nya läkemedel.

22 apr 2026, kl 18:48
0

Annons

Den amerikanska läkemedelspolitiken, känd som Most Favored Nations (MFN), innebär att priser på läkemedel i USA kopplas till de lägsta prisnivåerna i en grupp jämförbara länder, där Sverige ingår.

Eftersom Sverige är en liten marknad med listpriser som ligger 18 procent under genomsnittet i Europa, riskerar landet att fungera som ett ”prisankare” som påverkar marknadsförutsättningarna i USA. Detta gör Sverige särskilt utsatt och tvingar läkemedelsföretag att ompröva sina planerade lanseringar här.

Redan märkbara effekter

Effekterna av MFN har redan börjat synas i statistiken. Enligt analyser från GlobalData har antalet läkemedelslanseringar i Europa minskat med 35 procent under de första tio månaderna efter att politiken presenterades i maj 2025. För Sveriges del är siffran ännu högre; här har antalet lanseringar minskat med hela 56 procent under samma period.

– Det har under en längre tid funnits tydliga och allvarliga signaler om att företag tvingas bromsa lanseringar av nya läkemedel till följd av MFN. När när USA nu kopplar sina priser till de lägsta nivåerna i andra länder skapar det en ny situation där företagen måste väga in konsekvenser på flera marknader samtidigt, säger Sofia Wallström, vd Lif – de forskande läkemedelsföretagen, i ett pressmeddelande.

Allvarlig prognos för den svenska marknaden

I en undersökning utförd av Lif bland 35 medlemsföretag i mars 2026 framkommer en oroande bild av framtiden om inga policyförändringar sker i Sverige:

  • Inställda lanseringar: 57 procent av företagen uppger att de sannolikt kommer att avstå från att lansera vissa läkemedel i Sverige inom de närmaste tre åren. På längre sikt (4–6 år) stiger denna siffra till 82 procent.
  • Fördröjningar: Hela 86 procent förväntar sig fördröjda lanseringar på kort sikt, en siffra som ökar till 97 procent på längre sikt.
  • Kliniska prövningar: 62 procent av företagen bedömer att antalet kliniska prövningar i Sverige kommer att minska inom tre år, och 69 procent ser en sådan minskning på längre sikt.
  • Tillbakadragande: 1 av 3 företag ser en risk att de kan behöva dra tillbaka befintliga läkemedel från den svenska marknaden.

– Det här handlar ytterst om patienters tillgång till läkemedel, men det handlar också om Sveriges attraktionskraft för investeringar i kliniska prövningar, forskning och utveckling, vår långsiktiga tillväxt och vår förmåga att finansiera välfärden. Läkemedelsindustrin är en av Sveriges mest värdeskapande näringar. Om företag väljer bort Sverige för lanseringar och kliniska studier slår det direkt mot vår förmåga att bibehålla och attrahera världsledande forskning, säger Sofia Wallström och tillägger att även om regeringen tagit steg genom att ge uppdrag till TLV och tillsätta en läkemedelsutredning, krävs det mer kraftfulla åtgärder omedelbart.

– Eftersom spelreglerna på den globala marknaden ritas om snabbt, krävs en task force med berörda parter för att säkra framtida patientnytta och Sveriges internationella konkurrenskraft, menar hon.

Previous article Ny handlingsplan: Fokus på tillgänglighet, beredskap och kassation