Annons
Fler möjliga hälsoeffekter av bältrosvaccin

Fler möjliga hälsoeffekter av bältrosvaccin

Bältrosvaccinet Shingrix kopplas till minskad risk för hjärt-kärlsjukdom hos äldre. Resultaten ger ytterligare stöd för att bältrosvaccination kan ha hälsoeffekter utöver skyddet mot själva infektionen.

4 sep 2026, kl 11:17
0

Annons

På senare år har flera studier pekat på att vaccination mot bältros kan minska risken för demens. Nu kommer nya resultat som tyder på att bältrosvaccinet Shingrix även kan vara kopplat till en lägre risk för hjärt-kärlsjukdom.

I studien, som publicerats i Nature Medicine, utnyttjade forskarna det snabba skiftet i USA från det äldre levande bältrosvaccinet Zostavax till det rekombinanta vaccinet Shingrix under 2017–2018. På så sätt kunde de jämföra två grupper som båda valt att vaccinera sig, men som fått olika typer av vaccin.

Forskarna analyserade patientjournaler för drygt 72 000 personer som var 60 år eller äldre. Hälften hade vaccinerats under 2017, då nästan alla fick det levande vaccinet, och hälften under motsvarande period 2018, då drygt 93 procent fick det rekombinanta vaccinet. Grupperna matchades bland annat avseende ålder, sjukdomar och läkemedelsbehandling.

Lägre risk under sju år

Under sju års uppföljning var det rekombinanta vaccinet kopplat till nio procent lägre samlad börda av ischemisk hjärtsjukdom, hjärtsvikt och ischemisk stroke jämfört med det äldre vaccinet.

Sambandet var tydligast för ischemisk hjärtsjukdom, där minskningen var tio procent, och hjärtsvikt, där den var tolv procent. Även förmaksflimmer var mindre vanligt. För ischemisk stroke sågs däremot ingen statistiskt säkerställd minskning i gruppen som helhet. Bland män var strokebördan tolv procent lägre.

Forskarna såg också att sambandet var starkare under de första åren efter vaccination och därefter avtog.

Studien kan inte slå fast att Shingrix i sig orsakar den minskade hjärt-kärlrisken. Men upplägget minskar ett problem som funnits i tidigare observationsstudier, där vaccinerade personer jämförts med ovaccinerade. Personer som väljer att vaccinera sig kan exempelvis generellt vara mer hälsomedvetna, vilket kan påverka resultaten.

Möjlig effekt på immunförsvaret

En tänkbar förklaring är att Shingrix ger ett effektivare skydd mot bältros, som i sig har kopplats till ökad risk för hjärt-kärlhändelser. Forskarna framhåller också möjligheten att vaccinet påverkar immunförsvaret på andra sätt.

Bland annat innehåller Shingrix adjuvanset AS01, som kan ge mer långvariga förändringar i immunceller och påverka inflammatoriska signalämnen. Om detta kan förklara en eventuell skyddseffekt mot hjärt-kärlsjukdom är ännu okänt.

Resultaten behöver därför bekräftas i kliniska studier innan det går att säga att vaccinet verkligen förebygger hjärt-kärlsjukdom.

Previous article Engelska läkemedelsförpackningar blir kvar i Norden till 2035