– Vill du ha originalläkemedlet eller det som står på receptet, frågade farmacevten vid expedieringen.
– Vilket skulle du ta, frågade jag, och gjorde som hon sa.
Nej, den frågan ställde jag inte, trots att jag tycker det vore väldigt intressant att veta. Men jag blev lite ställd. Det låg liksom i frågan, att det fanns ett bättre och ett sämre alternativ för mig.
Nå eftersom hon frågade mig, frågade jag i min tur om det var någon skillnad i pris och effekt, det vill säga om något av preparaten var bättre? Nej det var egentligen ingen skillnad mellan de två var svaret, förutom priset och det handlade enbart om några tior.
De flesta länder har idag någon form av generiskt utbyte eftersom det minskar kostnaden, det vill säga samma behandling till ett lägre pris.Redan när generikautbytet infördes i sin första form i början av 2000-talet restes protester från olika håll. Det handlade om den felmedicinering som kunde bli effekten av utbyte, det vill säga att patienter inte förstod att det var samma medicin bara med annat namn, färg och form.
Kritiken tog full fart igen i och med omregleringen och beslutet att ytterligare effektivisera utbytet, något som innebär fler byten för patienten. Tungt för apoteken att ha rätt i lager, mycket att förklara för kunderna och ännu större risk för felanvändning.
Nu tycks det också smugit sig in ytterligare en faktor: Med många byten kan effekten av behandlingen skilja sig åt en del, eftersom alla generika när de godkänns, jämförs med originalet och inte med varandra. Om det här är skillnader som så att säga enbart är av intresse för professionen eller om det också får betydelse för patienter med många byten, vet inte jag.
Dock jag tycker mig ana en viss tveksamhet hos farmacevter som inte bara handlar om oavsiktlig dubbelmedicinering. Jag anar också antydan om att många byten faktiskt påverkar effekten, det vill säga att det på individnivå kan finnas skillnader i effekt mellan de olika produkterna.
Om farmacevten och läkaren själv är tveksam till bytet då blir kanske informationen därefter. Om budskapet till patienterna ska bli trovärdigt krävs nog att både läkare och farmacevter också själva tror på budskapet att läkemedlen är likvärdiga, det vill säga ger samma medicinska effekt och är lika säkra oavsett pris.
För så är det väl?


Regler för kommentarer på Läkemedelsvärlden.se
Kommentarerna förhandsgranskas inte. Skribenten är själv ansvarig för det hen skriver i kommentatorsfälten på www.lakemedelsvarlden.se. Läkemedelsvärldens redaktion förbehåller sig rätten att stryka hela eller delar av inlägg som inte uppfyller våra regler. Läs mer här