Forskare vid Karolinska institutet har följt upp 124 000 flickor och kvinnor i Sverige som någon gång mellan 2006 och 2010 fick det HPV-vaccin som skyddar mot både kondylom och HPV16 och HPV18, alltså Gardasil. De som ingick i studien var mellan 10 och 44 år gamla och har följts upp i snitt i 4,4 år via olika register.
Forskarna undersökte både vaccinets effekt och vilka som vaccinerade sig. Eftersom livmoderhalscancer tar längre tid att utveckla undersöktes inte förekomsten av det. Däremot visade det sig att hos flickor som blivit vaccinerade före 14 års ålder sjönk förekomsten av kondylom med 93 procent. I gruppen som vaccinerade sig efter 20 års ålder var skyddet under 50 procent.
Utbildningsgrad påverkade i hög grad vilka som vaccinerade sig. Det var 15 gånger vanligare att barn till universitetsutbildade föräldrar vaccinerade sig än barn till lågutbildade föräldrar. Om mamman var universitetsutbildad var det åtta gånger vanligare att flickan blev vaccinerad jämfört med fyra gånger vanligare om det var pappan som var universitetsutbildad.
Vaccinering mot HPV ingår sedan 2012 i det allmänna vaccinationsprogrammet. Från 2007 har flickor mellan 13 och 17 år erbjudits vaccination till reducerat pris, medan andra fått betala fullpris.
– Vår studie ger stöd för att vaccinet ska tas vid så låg ålder som möjligt. När vaccineringen erbjöds till rabatterat pris var fördelningen mycket ojämlik. Genom att låta vaccinet vara gratis och erbjudas via skolor kommer fördelningen troligen att bli mer jämlik, säger Lisen Arnheim-Dahlström, forskare vid KI, i ett pressmeddelande.
Studien som är publicerad i Journal of the National Cancer Institute, är finansierad av läkemedelsföretaget MSD, som marknadsför Gardasil. En av forskarna bakom studien är anställd på Sanofi Pasteur MSD.
Det finns idag två vacciner mot humant papillomvirus, Gardasil och Cervarix. Gardasil skyddar även mot kondylom.




