Choklad kan förklara beroende

Choklad aktiverar samma system i hjärnan som beroendeframkallande droger.

18 sep 2001, kl 11:58
0

Annons

Med användning av PET-kamera för att mäta hjärnaktivitet hos personer som äter choklad har forskare i USA identifierat områden i hjärnan som kan ha samband med beroende och ätstörningar. De kunde se att personer som uppskattade intag av choklad fick ökat blodflöde i de områden av hjärnan som även aktiveras av beroendeframkallande droger som kokain.

Enligt studien, som publicerades i septembernumret av Brain, var det helt andra områden i hjärnan som aktiverades när chokladätandet inte längre upplevdes positivt – som när man har ätit för mycket. Forskarna är inriktade på områden i hjärnan som har med belöning att göra, främst "primära förstärkare" som man inte behöver lära sig att tycka om – i det här fallet choklad.

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng