Annons

Entreprenör utan butik

18 nov 2009, kl 12:24
0

Annons
<a href="mailto:ingrid@lakemedelsvarlden.se">ingrid@lakemedelsvarlden.se</a>

Om bloggen

Här skriver våra gästbloggare regelbundet om ämnen som de funderat på och har tankar om. De åsikter som framförs är skribenternas egna.

Det har hela tiden hetat att omregleringen ska släppa lös alla
entreprenörer i landet som dessutom råkar vara farmacevter. Fokus har
då legat på att öppna eller driva apotek, men att döma av de
pressmeddelanden som trillar in här till redaktionen är det helt andra
typer av bolag och idéer som bubblar upp i den nya marknadens första
skälvande minuter.

Ok, exemplen är inte jättemånga ännu. Men ändå. Det är företaget Heal-it som utvecklat en it-baserad modul som mataffärer kan använda sig av när de säljer receptfria läkemedel. Kunderna väljer varan på en pekskärm, får där information om produkten och hämtar sen ut varan i kassan.

Så har vi det nystartade företaget Läkemedelstjänster vars affärsidé är att sälja kundtjänst och andra informationstjänster till nya apoteksföretag. Tanken är bland annat att de mindre apoteksaktörerna inte ska behöva utveckla egna kundtjänster utan ansluta sig till Läkemedelstjänster.

Och igår meddelade Pharmtech att de lanserar en ny tjänst med läkemedelsgenomgångar direkt till allmänheten. Deras satsnigen beror säkert inte på omregleringen i sig, men deras expansion märks i dessa tider. Det puttrar och rör på sig nu inom branschen. Det som under ett par år varit mest snack håller nu på att bli verklighet.

Men det är inte den lokala apotekaren på hörnet som just nu personifierar entreprenörskap, den idén är just nu mest märkt av problem med ekonomi, it-system, regelverk och dragkamper mellan den statligt ägda Apoteksgruppen och fackets projekt Farmacevtföretagarna. Nej, istället verkar nyskapandet dyka upp i periferin.

Klyschan think outside the box kommer väl till pass.

Previous article Stor dag i Norge för apotekare och receptarier
Nästa artikel Två revolutioner på en gång

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Regler för kommentarer på Läkemedelsvärlden.se

Kommentarerna förhandsgranskas inte. Skribenten är själv ansvarig för det hen skriver i kommentatorsfälten på www.lakemedelsvarlden.se. Läkemedelsvärldens redaktion förbehåller sig rätten att stryka hela eller delar av inlägg som inte uppfyller våra regler. Läs mer här