Sedan januari 2025 driver de nordiska länderna ett pilotprojekt där läkemedelsföretag kan få tillstånd att använda gemensamma engelskspråkiga förpackningar i stället för förpackningar på respektive lands nationella språk.
Nu förlängs samtliga tillstånd inom projektet till den 1 januari 2035. Det gäller även tillstånd som redan har beviljats.
Bakgrunden är problem med tillgången på vissa viktiga läkemedel i Norden. De nordiska marknaderna är relativt små och därmed mindre kommersiellt attraktiva. Kravet på separata förpackningar för olika språkmarknader kan göra det svårare för tillverkare att upprätthålla leveranser.
– Vi hoppas att detta projekt kommer att bidra till att förbättra tillgången på viktiga läkemedel, säger My Moberg, direktör på Läkemedelsverket,i ett pressmeddelande.
Huvudregeln är fortfarande att läkemedelsförpackningar ska vara på det nationella språket. Pilotprojektet gör dock undantag för utvalda läkemedel och tillåter engelska både på ytterförpackningen och i den tryckta bipacksedeln. Svenska bipacksedlar finns i stället tillgängliga elektroniskt.
Enligt Läkemedelsverket ska den långa förlängningen ge läkemedelsföretagen större förutsägbarhet och tid att planera förpackningsändringar. Förhoppningen är också att fler företag ska vilja delta i projektet.

