År 2025 rekommenderade Ema 104 nya humanläkemedel för EU-godkännande. 38 av dem innehöll en ny aktiv substans som aldrig tidigare hade godkänts inom EU. Det här framgår av en ny årsrapport från Ema.
Ger exempel på viktiga nya humanläkemedel
Ema framhåller i rapporten att många av dessa nya humanläkemedel är innovationer som ger viktiga bidrag till folkhälsan. Myndigheten lyfter bland annat fram exemplet Teizeild (teplizumab) som Läkemedelsvärlden rapporterade om i november i fjol. Läkemedlet är en immunterapi och den första terapin som kan fördröja diabetes typ 1 hos barn med ärftlig risk för sjukdomen.
En annan av de viktiga innovationer som Ema skriver om i rapporten är Brinsupri (brensokatib), den första behandlingen specifikt mot den svåra lungsjukdomen bronkiektasier utan cystisk fibros.
16 särläkemedel fick klartecken
Ema rekommenderade under fjolåret också 16 läkemedel mot sällsynta sjukdomar, särläkemedel. Bland dem en genterapi som är det första läkemedlet mot Wiskott–Aldrichs syndrom, en sällsynt, ärftlig sjukdom i immunsystemet som nästan uteslutande drabbar män.
Ett annat av de särläkemedel som fick ja är en sjukdomsmodifierande genterapi i form av en utvärtes gel. Den läker sår hos patienter med ett sällsynt tillstånd som gör huden mycket skör, dystrofisk epidermolysis bullosa.
Enklare hivprevention viktigt framsteg
Ema rekommenderade även tre läkemedel som är avsedda att användas i länder utanför EU. Ett av dem är det hivförebyggande injektionsläkemedlet Yeytuo (lenakapavir) som bara behöver ges två gånger per år. Det väntas, som Läkemedelsvärlden rapporterat, bli ett viktigt vapen i den globala kampen mot hiv och aids


