Annons
16 undertecknare i upprop:
”Regeringen måste agera för en jämlik obesitasvård!”
Bildbanksbild. Foto: Istock.

”Regeringen måste agera för en jämlik obesitasvård!”

ForskaSverige och 15 andra undertecknare kräver i en debattartikel stora förändringar av obesitasvården.

4 mar 2026, kl 10:50
0

Annons

Sverige saknar en jämlik obesitasvård. Det skriver ForskaSverige och 15 andra organisationer, bland andra Apotekarsocieteten, i dag i en debattartikel i Aftonbladet.

Debattskribenterna är några av de många aktörer som i dag på olika sätt uppmärksammar Världsobesitasdagen.

Vill öka kunskapen om obesitas

Syftet med temadagen är att öka kunskapen om obesitas och minska stigmatiseringen av personer med detta tillstånd. De 16 undertecknarna framhåller i artikeln att mer än hälften av den vuxna befolkningen i Sverige lever med övervikt eller obesitas. Obesitas definieras som ett body mass index, BMI, på 30 eller däröver.

”Utöver att påverka den förväntade livslängden är övervikt och obesitas kopplade till en rad följdsjukdomar som typ 2-diabetes, hjärt-kärlsjukdom och över 30 cancerformer. Konsekvenserna märks inte bara på individnivå utan också i samhället i stort”, framhåller skribenterna i artikeln.

Samhällskonsekvenser som artikeln lyfter fram är försämrad beredskap, höga samhällskostnader och minskat barnafödande.

Vården inte jämlik

Underteckarna pekar på att medicinsk forskning har gett bättre verktyg för att behandla obesitas: ”Aptitsänkande läkemedel har under de senaste åren revolutionerat behandlingar och den kirurgiska utvecklingen har gjort att fler lever längre och friskare.”

Men, menar skribenterna, befolkningen får inte jämlik tillgång till framstegen. Tvärtom anser de att skillnaderna mellan olika delar av landet är stora. Exempel som lyfts fram är att vissa regioner har specialiserade vårdenheter för barn eller vuxna med obesitas, medan andra saknar det. Ett annat exempel är att även hur många med obesitas som får behandling, liksom behandlingens innehåll och hälso- och sjukvårdens uppföljning, skiljer sig kraftigt åt.

”Vi uppmanar regionerna att följa de nationella riktlinjerna, och regeringen att verka för att patienter i hela landet får en jämlik obesitasvård”, skriver debattörerna.

Efterlyser mer forskning

De efterlyser också kraftfullare nationella satsningar på medicinsk forskning både om obesitas och i stort. Kravet är att öka de statliga investeringarna i medicinsk forskning från dagens knappt 1,5 öre per vårdkrona till fyra öre per vårdkrona.

I ett nytt faktablad som ForskaSverige publicerar i dag har organisationen sammanställt fakta om obesitas och om värdet av forskning om sjukdomen.

Previous article Förskrivning ska kunna begränsas till vissa kliniker