Annons
Nya resultat från LmV:s enkät: Tuffare distanshandelsregler slår väldigt olika
Nya regler kan tvinga vissa sluta med distanshandel
Foto: Istock

Nya regler kan tvinga vissa sluta med distanshandel

Vissa aktörer är redo för nya regler för distanshandel. Andra kan tvingas sluta sälja och leverera läkemedel.

18 sep 2025, kl 08:45
0

Annons
Porträtt av Nicky Nadem, vd för AtrimusRX,

Nicky Nadem
Foto: Anna Bäsén

Porträttbild på Christina Molin.

Christina Molin.
Foto: Nina Bohman

"I och med uppdateringen av regelverket kommer troligtvis vår försäljning av receptfria läkemedel att upphöra."

Läkemedelsverkets nya skarpare föreskrifter för distanshandel med läkemedel börjar gälla 1 november.

Läkemedelsvärldens enkät visar att de tuffare reglerna förändrar spelplanen för apotek och andra aktörer som säljer receptfria och receptbelagda läkemedel som levereras hem till till kunden.

I tisdags berättade vi om hur de sju stora apoteksjättarna ser på de nya hårdare reglerna – och vilka konsekvenser de får. I sina enkätsvar uppger apoteken bland annat att regelskärpningen innebär ökade kostnader för bland annat leveranser, personal och IT-system. Dessutom varnar de för att äldre och sjuka i glesbygd kommer att drabbas hårt.

Men för andra aktörer innebär de hårdare reglerna till ännu mer dramatiska förändringar. Ett par företag som svarat på Läkemedelsvärldens enkät överväger att helt sluta sälja läkemedel eller sluta skicka läkemedel till kunderna.

Slutar troligen sälja läkemedel

Ett av företagen som förmodligen kommer att sluta sälja läkemedel är Netoteket, berättar företagets vd Robert Tidberg. Netoteket säljer en rad olika produkter. Förutom receptfria läkemedel mot exempelvis allergi och smärta saluför de också medicintekniska hjälpmedel, kosttillskott och sexhjälpmedel.

– Vi har hittills enbart haft försäljning av receptfria läkemedel genom Netotekets webbshop. Denna försäljningen är en minimal del av vår verksamhet och i och med uppdateringen av regelverket kommer troligtvis vår försäljning av receptfria läkemedel att upphöra, kommenterar Robert Tidberg.

I stället kommer fokus att ligga på försäljning av medicinteknisk utrustning. Då handlar det framför allt om återbruk av begagnad medicinteknisk utrustning genom Robert Tidbergs båda företag Netoteket och Medicintekniska Sverige AB.

Dyrt med nya regler för distanshandel

Aposve har både det fysiska apoteket Haga apotek i Alingsås samt webbshoppen Aposve. Apotekschefen Rasha Al-Mofarji beskriver situationen som mycket bekymmersam.

Han berättar att de arbetar med att genomföra de mest nödvändiga anpassningarna till det nya regelverket. Samtidigt konstaterar han att tiden är alltför knapp för att de ska hinna bli färdiga med allt i tid.

Rasha Al-Mofarji framhåller att prispressen på online-marknaden är mycket hård. Som liten aktör har de svårt att hävda sig mot nätjättarna.

Enligt apotekschefen är företagets marginaler redan nu mycket små, i synnerhet vid försäljning via internet.

– Vi säljer ibland med förlust enbart för att kunna behålla kunden. Detta är en orättvis marknadssituation. Därför kommer nya krav att göra det ännu mer kostsamt för oss att driva verksamheten – särskilt vad gäller transporter och leveranser.

Han bedömer att distanshandel med läkemedel kan komma att bli omöjlig för Aposve.

– I de flesta fall behöver beställningen hämtas i butik om det är möjligt. I annat fall kan vi tyvärr inte erbjuda någon leverans alls, oavsett om det gäller receptfria eller receptbelagda läkemedel.

”Kommer så klart att påverka oss jättemycket”

På djurapoteket Vetapotek, som är en del av Evidensia, arbetar man intensivt med att anpassa sig till de nya föreskrifterna. Farmaceuten Marie Malmberg konstaterar:

– De nya föreskrifterna kommer så klart att påverka oss jättemycket.

Vissa aktörer är väl förberedda

Samtidigt finns aktörer som säger att de är väl förberedda, som Christina Molin, vd för för Djurfarmacia & Apoteket Trollet. Företaget står för ungefär 65 procent av försäljningen av läkemedel till djur i Sverige och har både onlinebutik och ett fysiskt apotek i Trollhättan.

Hon anser att förändringarna blir små både för dem och deras kunder:

– Vi har jobbat med att ha noga koll på våra leveranser. Vi kommer att fortsätta med de leveransalternativen vi alltid haft.

Personer som köper läkemedel till sina sällskapsdjur från Djurfarmacia får hämta dem hos ombud. Veterinärer som köper in läkemedel kommer precis som tidigare att behöva kvittera läkemedelsleveransen.

Tycker att nya reglerna är luddiga

Däremot påpekar Christina Molin, precis som flera andra apoteksaktörer Läkemedelsvärlden varit i kontakt med, att myndighetens nya föreskrifter är oklara i vissa delar.

En kritiserad formulering är den att en försändelse med läkemedel inte får lämnas ”lätt gripbar”.

– Självklart förstår jag att att en försändelse anses som lätt gripbar om den lämnas utanför dörren i en storstad, säger Christina Molin.

Däremot anser hon att det är skillnad när det gäller leveranser av läkemedel till så kallade produktionsdjur.

– Säg att du har en stor bondgård långt ute på landet och köper avmaskningsmedel till dina får. Om paketet då levereras till din dörr, hur stor är sannolikheten att det kommer en tjuv och stjäl avmaskningsmedlet?

– Jag har svårt att se hur det ska kunna tolkas som ”lätt gripbart”.

Ligger steget före regelskärpningen

Nicky Nadem, vd För AtrimusRX, säger att deras företag har legat steget före.

– Vi såg tidigt att Läkemedelsverket skulle skärpa kraven och byggde därför in dessa rutiner redan innan vi ens ansökte om apotekstillstånd och distanshandel.

AtrimusRX säljer läkemedel som inte finns på den svenska marknaden till sjukhus och öppenvårdsapotek. Exempelvis handlar det om att hitta alternativa läkemedel vid restnoteringar och läkemedelsbrist, licensläkemedel samt mediciner som inte säljs i Sverige.

Eftersom AtrimusRX är relativt nystartade och var förberedda på hårdare krav ser hon varken nya utmaningar eller merkostnader.

– Att inte lämna paket obevakat och lätt gripbara är något vi redan tillämpar inom partihandel och därför naturligt har fört över till vår apoteksverksamhet.

Klarar Läkemedelsverkets deadline

Även Bonmed som säljer receptfria läkemedel, samt andra produkter som kosttillskott och hudvård, uppger att de kommer klara Läkemedelsverkets deadline. Deras kunder kommer att ha samma tillgång till läkemedel som tidigare.

– Vi måste ändra fraktmetoderna så att leverans inte kan ställas utanför dörr/hängas på dörr, svarar Sofia vid Bonmeds kundtjänst.

Vissa företag tror att reglerna inte gäller dem

Läkemedelsvärlden har skickat ut enkäten till samtliga företag med Läkemedelsverkets tillstånd att bedriva e-handel med läkemedel. Flera företag som primärt säljer annat än läkemedel har inte besvarat Läkemedelsvärldens enkät. Andra som inte svarat har inte någon aktiv verksamhet.

Vissa andra aktörer, särskilt sådana som i huvudsak saluför hälsokost eller sportutrustning, svarar att de nya föreskrifterna inte gäller dem eftersom de endast säljer receptfria läkemedel.

Detta är dock en felaktig uppfattning. De nya skärpta reglerna för distanshandel med läkemedel gäller alla slags läkemedel, vare sig de är receptfria eller receptbelagda.

Nya reglerna för distanshandel med läkemedel

Från 1 november 2025 skärper Läkemedelsverket reglerna för distanshandel. Syftet är att stärka patientsäkerheten och minska risken att läkemedel hamnar i orätta händer.

Försändelser får inte längre lämnas ”lätt gripbara”, till exempel utanför dörren. I stället måste de lämnas över direkt till kunden, levereras i postlåda, box eller via utlämningsställe.

Precis som tidigare krävs ID-kontroll vid utlämning av narkotiska och andra stöldbegärliga läkemedel.

Transporterande företag, som exempelvis Postnord, Bring och Budbee, blir skyldiga att rapportera avvikelser som förlorade eller skadade försändelser.

Apoteken måste teckna nya avtal med sina transportörer, införa rutiner för riskanalys, dokumentation och uppföljning.

Reglerna har kritiserats för att försämra tillgängligheten till läkemedel, särskilt i glesbygd, men Läkemedelsverket menar att säker hantering av läkemedel måste gå före.

Källa: Läkemedelsverket

Previous article Viss minskning av restanmälningar hittills i år
Nästa artikel ”Många behöver inte längre båda vaccinen”