Influensasäsongen har startat och det viktigt att fler personer i riskgrupper får skyddande vaccin. Det var budskapet från socialminister Jakob Forsell (KD), Folkhälsomyndighetens generaldirektör Olivia Wigzell och den tillförordnade statsepidemiologen Erik Sturegård vid en pressträff på torsdagsmorgonen.
Folkhälsomyndigheten rekommenderar influensavaccin till alla från 65 års ålder. Hittills har totalt sett ungefär hälften av dessa vaccinerat sig. Men vaccintäckningen är inte jämnt fördelad. Bland personer som är 65 år eller äldre och bor hemma med dagliga omsorgsinsatser i hemmet, till exempel hemtjänst, är det betydligt färre som fått vaccin. De rekommenderas vaccin både mot influensa och covid-19 eftersom de har förhöjd risk för allvarlig sjukdom.
Vill nå fler som har hemtjänst
Det gick att ana en viss frustration hos socialministern vid pressträffen över att vaccinet inte når ut tillräckligt bra i denna extra sårbara grupp av äldre.
– Tyvärr ser vi återkommande, inte bara i år, att vaccintäckningen bland äldre med omsorgsinsatser i hemmet är betydligt lägre än bland andra i samma åldrar. Därför riktar jag mig särskilt till kommunerna och även till närstående till äldre i denna grupp, sa Jakob Forsell vid pressträffen.
– Hjälp din anhöriga att få sin vaccinering!
Influensasäsongen startar tidigt
Starten på influensasäsongen kom något tidigare än normalt. Enligt Folkhälsomyndighetens bedömning artartade epidemin förra veckan, vecka 47. Då rapporterades totalt 187 fall som krävt sjukhusvård, jämfört med 89 fall veckan innan.
Även i övriga Europa har influensasäsongen startat på flera håll med en ovanligt tidig ökning av antalet fall. Som Läkemedelsvärlden tidigare har rapporterat varnar experter för att den så kallade K-varianten av influensa kan bidra till en tuff säsong med många fall.
Kommuners och regioners beredskap
K-varianten eller undergrupp K är en typ av influensa A(H3N2) och verkar nu dominera smittspridningen allt mer. A(H3N2) brukar slå särskilt hårt mot äldre och personer i andra riskgrupper och undergrupp K har mutationer som befaras göra den bra på att smita undan immunförsvaret.
– Det finns inget som tyder på att den ger allvarligare sjukdom. Men om undergrupp K kommer att dominera den tidiga influensasäsongen i Sverige så kan det leda till ett ökat antal fall, sa den tillförordnade statsepidemiologen Erik Sturegård, Folkhälsomyndigheten, vid pressträffen.
– Med fler fall får vi även fler allvarligt sjuka och en ökad belastning på vården och äldrevården. Det är viktigt att regioner och kommuner nu har beredskap för en ökad smittspridning, förstärker sina vaccinationsinsatser och säkrar tillgång till antivirala läkemedel.
Skyddar mot allvarlig sjukdom
Säsongens vaccin är inte anpassat till undergrupp K, men Erik Sturegård underströk att det ändå utgör ett viktigt skydd för riskgrupperna.
– Vaccin mot influensa är aldrig helt perfekt och det är ännu för tidigt att säga hur bra årets vaccin skyddar. Men bland annat data från Storbritannien visar att det i vart fall har effekt mot svår sjukdom.

