Regeringen ger Vetenskapsrådet i uppdrag att främja AI-utvecklingen inom forskningen i Sverige. Regeringsuppdraget är treårigt och omfattar åren 2026-2028.
Syftet är att svenska forskare ska bli bättre på att ta tillvara möjligheterna att använda artificiell intelligens, AI, som verktyg i sitt arbete. Vetenskapsrådet ska underlätta och stimulera en sådan utveckling på flera olika sätt.
Ska kartlägga AI-utvecklingen
En del av regeringsuppdraget är att kartlägga behov, möjligheter och hinder för AI-utvecklingen inom olika vetenskapliga områden. Vetenskapsrådet ska också undersöka vilket stöd och vilken vägledning som forskarna inom olika område behöver för att utveckla AI-baserade forskningsverktyg.
Här ingår även att säkerställa att forskarna använder AI på ett sätt som håller sig inom ramen för lagar och andra regelverk.
Dessutom ska Vetenskapsrådet göra en omvärldsanalys och verka för vetenskapligt internationellt samarbete på AI-området
Årliga rapporter
I arbetet ska Vetenskapsrådet samverka med andra myndigheter, bland andra Vinnova, Kungliga biblioteket, Myndigheten för digital förvaltning, Riksarkivet och Statistiska centralbyrån.
Vetenskapsrådet ska 2026–2028 årlige publicera en rapport om uppdraget senast 1 mars. Redovisningen 1 mars 2028 blir uppdragets slutrapport.




